Хвилина, секунда, мить… Якими ж довгими вони бувають, особливо коли втиснувшись в землю лежиш під ворожим вогнем і чекаєш вогневої підтримки наших «богів війни». В такі моменти навіть долі секунди здаються вічністю а риторичні питання – «не де.. ну коли..» стають мантрою. Та за всіма нормативами, для здійснення вогневого нальоту у відповідь, нашим артилеристам потрібно щонайменше 15 (!) хвилин. Адже, і через рік війни більшість з артилеристів змушені користуватись застарілими як морально, так і фізично системи наведення.

– Все, що нам видали це взірці радянського зразка, – розповів артилерист Василь. – Так, вони часто-густо нові і працюють. Та світ вже пішов далеко вперед. І нам потрібно робити висновки і покращувати своє озброєння.
Ці проблеми не нові і їх добре знають у потужному волонтерському об’єднанні Фонд допомоги країні Сестри Перемоги. Власне тому тут було розгорнуто цілу програму по забезпеченню українських гармашів трьох бригад сучасними системами наведення та управління. І розпочали з вивчення та вдосконалення програмного забезпечення відповідно до конкретних вимог тих чи інших артилерійських підрозділів. Потім до цих програм було підібране відповідне обладнання. Так народилась сучасна вітчизняна система керування вогнем артилерійських підрозділів «Кропива».

– Головна відміна нашої системи полягає в тому, що вона може працювати в своїй мережі, – розповів один з розробників «Кропиви», позивний “Паганель”. – Принцип роботи наступний.
Корегувальник на власному планшеті відмічає ціль. Мітка відразу, власними каналами зв’язку потрапляє до командира підрозділу, який визначає яка гармата працюватиме по цій цілі і за допомогою власного комп’ютера дає вказівку гарматі або батареї. Ніяких смс чи голосового супроводження. При відповідній підготовці, від виявлення ворога до його ураження може пройти … менше хвилини!

Направду це здається фантастикою. Але подібні засоби керування вже надані одній з артилерійських бригад Збройних Сил України. Тепер дійшла черга до інтелектуального переозброєння артилеристів маріупольського плацдарму. За кошти волонтерів “Сестер Перемоги”, протягом двох місяців, ці сучасні системи керування вогнем будуть встановленні в кількох артилерійських бригадах та у штабі сектора М. Також вже встановленні у секторі Б, артилерійській бригаді. Ціна обладнання на одну арт бригаду коштує “Сестрам Перемоги” близько 120,000 гривень.

– Сьогодні ми привезли нашим мужнім гармашам 30 планшетів, до яких закуплені спеціальні батареї та зручні чохли, та 30 павербанків (пристроів для зарядки), – розповів волонтер «Сестри Перемоги» Олексій .- Невдовзі буде поставлено ще й командирський комплект. Дуже прикро, що наше військо і досі живе в аналоговому світі. Поступово з підтримкою людей ми переведемо все це в «цифру», яка буде стійка до російських засобів радіоелектронної боротьби. Сподіваюсь, що це врятує життя і наших артилеристів і тих кого вони прикриватимуть.
Вся ця коштовна апаратура була в частині поставлена на суворий облік.

– Ми дуже цінуємо те, що роблять волонтери для нас і для нашої перемоги, – розповів гармаш з позивним Фідель. – Тому не допустимо, щоб хоч один планшет десь зник. Адже в це вкладено не лише гроші наших співвітчизників, але і їх віру і нашу перемогу. Все обладнання буде стояти на балансі бригад.
Зараз новітня система керування вогнем впроваджується в підрозділи. А також проводиться низка навчань та занять з особовим складом по умінню користуватись цими пристроями.

© Тарас Грень

 

Наименование Количество Цена Стоимость Кому передано
Планшет Samsung GALAXY tab3 lite 30 шт. 2075 грн. 62250 грн. 55 ОАБр
Карта памяти MicriSDHC 32 Gb 30 шт. 275 грн. 8250 грн. 55 ОАБр
Чехол тактический 30 шт. 270 грн. 8100 грн. 55 ОАБр
Внешний аккумулятор 15600 mAh 30 шт. 570 грн. 17100 грн. 55 ОАБр

 

11225225_914298198608182_1194924996874961357_n 12088147_914297788608223_776336958732576138_n